Historia maszyn sterowanych numerycznie ( NC ) liczy sobie ponad 60 lat. Pomysł na tego typu urządzenia powstał w latach 1949-1950 XX wieku w Massachusetts Institutes of Technology na potrzeby lotnictwa wojskowego Stanów Zjednoczonych. Pierwsze maszyny tego typu zaczęły już pracować w 1953 roku w Bostonie. Na przełomie ponad półwiecza obrabiarki sterowane numerycznie znacznie co prawda zmieniły swój wygląd, ale ich funkcjonalność pozostaje ta sama. Generalnie są to urządzenia, które przetwarzają dyskretne wartości wejściowe w postaci binarnej i impulsowej na odpowiednie ruchy robocze. Na początku lat 70-tych wprowadzono do nich komputer, jako jednostkę sterującą przebiegiem całego procesu produkcyjnego w układzie obrabiarki. Od tego momentu możemy już mówić o urządzeniach CNC (Computer Numerical Control), jako w pełni zautomatyzowanych ( praktycznie bezobsługowych), przetwarzających logiczne funkcje zadanego programu komputerowego na konkretny proces realizacji operacji.
Maszyny CNC charakteryzują się dużą wydajnością produkcyjną wykonywanych wyrobów, ale też wysoką jakością, dokładnością i precyzją produktów finalnych, przy znacznie mniejszych nakładach w porównaniu do tradycyjnych maszyn. Urządzenia te zrewolucjonizowały i rozwinęły proces produkcyjny zakładów przemysłowych, przenosząc je defacto z typowej manufaktury produkcyjnej w produkcję na skalę masową. Wprowadzenie ich na rynek produkcyjny spowodowało:
– zwiększenie wydajności i efektywności produkcyjnej;
– obniżyło koszty produkcji wyrobów finalnych, poprzez m.in. zmniejszenie ilości odpadów wadliwych oraz prefabrykatów produkcyjnych;
– zwiększyło jakość, a tym samym precyzję i dokładność wykonywanych wyrobów oraz powtarzalność zamawianych elementów;
– znacznie skróciło czas oczekiwania na wykonanie zamówienia.
Zautomatyzowanie produkcji to również obniżenie kosztów zatrudnienia, a także wprowadzenie bardziej wykwalifikowanych pracowników do obsługi tych urządzeń. Obecnie sterowanie numeryczne urządzeń CNC rozwija się dynamicznie. Wynika to z ogromnego zapotrzebowania na tego typu urządzenia. To z kolei indukuje powstawanie coraz lepszych urządzeń i rozwój ich technologii. Dynamicznie rozwijająca się komputeryzacja i automatyzacja powoduje, coraz lepsze rozwiązania techniczne CNC jak również ich systemów sterowania, a co za tym idzie znaczący wzrost jakości i wiedzy.
Sylwia MS