Portal CNC

Twoje okno na świat CNC ...

Short – historia CNC.

Obróbka typu CNC (z polskiego: komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych) wprowadzona została w celu zwiększenia jakości, precyzji, dokładności wraz z jednoczesnym usprawnieniem wydajności obróbki. Jaka była historia tego układu sterowana numerycznego?

Poprzednikami tego typu maszyn były maszyny NC czyli sterowane numerycznie. Ich główną wadą było ograniczenie ruchów do z góry ustalonej, stałej sekwencji. Co więcej, nie miały one możliwości przeprogramowania. Niezbędne zmiany umożliwił dopiero rozwój systemów sterowania, a także wprowadzenie bardziej dokładnego języka programowania.

Rozkwit tej dziedziny miał miejsce w latach 1949 – 1950. Wtedy to, w Massachusetts Institutes od Technology przeprowadzone zostały działania dla lotnictwa wojskowego USA. Pierwszy na świecie system CNC korzystał z dotychczas używanego sprzętu NC. Komputer natomiast, służył do edycji i kompensacji niezbędnych obliczeń.

Technologia CNC pojawiła się w roku 1972, co jest niezwykle ważną datą w historii rozwoju technologii NC. Kilka lat później, w latach 80, miał miejsce rozkwit techniki NC – wtedy to też pojawiły się mikrokomputery.

Obecnie, komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych jest dziedziną niezwykle szybko się rozwijającą – powstaje coraz więcej tego typu maszyn, zapotrzebowanie na nie jest bardzo duże, powstają również liczne nowe technologie, jak chociażby, święcące triumfy w ostatnich latach, drukarki 3D.

Justyna Zajdel

Portal CNC © 2013 Frontier Theme